Prima casa czy seconda casa

przez Małgorzata Ciuksza
prima casa seconda casa we wloszech

Większość Polek i Polaków wie, że kupując dom we Włoszech można go kupić jako prima casa lub seconda casa. Wybór ten ma swoje konsekwencje. Wpływa bowiem przede wszystkim na jednorazowe podatki, które zapłacą Państwo u notariusza przy zakupie domu (tzw. l’imposta di registro albo podatek iva/vat – w zależności od sytuacji), a także na ewentualną konieczność płacenia corocznego lokalnego podatku od nieruchomości (tzw. IMU).

Prima casa czy seconda casa we Włoszech?

Prima casa to w dosłownym tłumaczeniu pierwszy dom. Nie chodzi jednak o to, że kupują Państwo swój pierwszym dom we Włoszech, lub pierwszym dom w ogóle. Prima casa to dom, w którym macie swoje centrum życiowe. Faktycznie tam mieszkanie, stamtąd pracujecie, dzieci tam chodzą do szkoły, tam przebywacie większość roku. Krótko mówiąc, jest to Państwa faktyczne miejsce zamieszkania, a nie dom wakacyjny. Zakup domu we Włoszech jako prima casa oznacza więc, że faktycznie przenosicie się do Włoch.

Prima casa a podatek

Kupując dom jako prima casa płacicie niższe podatki u notariusza (niższy podatek katastralny we Włoszech czyli podatek od wartości katastralnej, bo w wysokości 2% wartości katastralnej nieruchomości, ale w praktyce nie mniej niż 1100 euro) i nie musicie co do zasady płacić co roku IMU czyli lokalnego podatku od nieruchomości, płatnego corocznie w dwóch równych ratach.

Konsekwencje zakupu domu jako prima casa

Kupując dom w Italii jako prima casa należy również pamiętać, że macie obowiązek zameldowania się w nim w ciągu 18 miesięcy od dnia zakupu. Brak zameldowania rodzi konsekwencje zapłaty kar. W pewnych wypadkach jest możliwość zmiany dokonanego wcześniej wyboru i powrót do seconda casa.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zakup jako prima casa co do zasady oznacza zmianę rezydencji podatkowej. To wchodzi w grę umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską i Włochami. Brak świadomego zakupu może rodzić konsekwencje skarbowe. Źli lub nieświadomi doradcy lub chęć uzyskania tzw. optymalizacji podatkowej może rodzić duże problemy prawne, a co za tym idzie dodatkowe niechciane koszty. Warto więc świadomie wybrać prima casa czy seconda casa przed zakupem nieruchomości.

Seconda casa co to znaczy?

Seconda casa to dosłownie drugi dom. W praktyce chodzi o to, że jest to dom, w którym nie mają Państwo swojego stałego miejsca zamieszkania – czyli przeciwieństwo prima casa. Seconda casa to dom wakacyjny, do którego jeździcie od czasu do czasu. To również dom, który jest wynajmowany na portalach typu air b&b.

W wypadku seconda casa jest również obowiązek płacenie corocznie podatku IMU czyli lokalnego podatku od nieruchomości, płatnego corocznie w dwóch równych ratach.

Ile wynosi podatek od seconda casa?

Podatek od seconda casa w typowym wypadku zakupu z rynku wtórnego od osoby fizycznej wynosi 9% wartości katastralnej nieruchomości. Inaczej może być w wypadku zakupu od spółek, przez spółki lub w wypadku różnych aukcji. Podatek od seconda casa płatny jednorazowo u notariusza oblicza się w oparciu o współczynnik katastralny zawarty w księdze wieczystej, na podstawie algorytmu wynikającego z przepisów.

Prima casa czy seconda casa co wybrać?

Większość Polaków kupuje nieruchomości jako seconda casa. Nawet wówczas gdy większość roku planują przebywać we Włoszech. Często jest to opłata za „święty spokój” ponieważ zakup jako prima casa i przeniesienie rezydencji podatkowej do Włoch w ich konkretnym przypadku nie opłacałby się.

Podsumowując, wybór prima casa albo seconda casa zależy od wielu czynników. Podatki z tym związane mogą być różne. Poza tym, w wypadku wyboru prima albo seconda casa koszty utrzymania domu we Włoszech będą inne. Celem doradzenia Państwu w Państwa indywidualnej sytuacji oraz ustalenia konkretnej sytuacji podatkowej w danej nieruchomości, zapraszamy do kontaktu.

You may also like