nowy ebook „Kupiłem dom we Włoszech i co dalej?”

przez Małgorzata Ciuksza
Kupilem dom we Wloszech i co dalej

Zapraszamy do lektury najnowszego ebooka autorstwa naszej mecenas Małgorzaty Ciukszy oraz dziennikarza Piotra Wojtasika – Kupiłem dom we Włoszech i co dalej?

Możecie go kupić KLIKAJĄC TU.

Ich pierwszy e-book Domy za 1 euro we Włoszech, czyli jak kupić nieruchomość w słonecznej Italii szybko stał się bestsellerem. Małgorzata Ciuksza i Piotr Wojtasik postanowili pójść za ciosem i napisać jego drugą część. 

Kupiłem dom we Włoszech i co dalej? to z jednej strony praktyczny poradnik pełen cennych wskazówek dla wszystkich tych, którzy zakup włoskiej posiadłości mają już za sobą i chcą zaoszczędzić trochę czasu, nerwów i pieniędzy podczas załatwiania formalności i remontu. Z drugiej – zbiór wspomnień i doświadczeń autorów, którzy z reporterskimi dociekliwością i wrażliwością opowiadają o życiu we Włoszech, mentalności Włochów i włoskim dolce vita

Radczyni prawna i dziennikarz, ze wsparciem ekspertek, które na włoskim rynku nieruchomości zjadły zęby, odpowiadają w swoim e-booku na wiele pytań frapujących tych, którzy zastanawiają się nad zakupem nieruchomości w słonecznej Italii lub właśnie ją kupili – m.in.:

  • jaka jest różnica między zakupem nieruchomości jako prima casa a – seconda casa?
  • jak w praktyce wygląda proces przepisania rachunków na nowego właściciela?
  • jak obliczyć IMU, czyli podatek miejski od posiadania drugiego domu?
  • jak i od czego ubezpieczyć włoski dom? 
  • do czego obligują włoskie przepisy dotyczące przeprowadzania prac remontowych?
  • z jakich ulg podatkowych możemy skorzystać, remontując naszą posiadłość?
  • czy dobrym pomysłem jest zatrudnianie polskiej ekipy remontowej? 
  • jak legalnie wynająć włoski dom? 

Tej wiedzy nie znajdziesz w żadnej innej książce. Tych informacji nie przekaże ci nikt, kto sam nie doświadczył na własnej skórze, co to znaczy kupić i wyremontować dom we Włoszech. Skorzystaj z praktycznych porad Małgorzaty Ciukszy i Piotra Wojtasika, wyciągnij lekcje z popełnionych przez nich błędów i ciesz się pięknymi chwilami spędzanymi we włoskim raju. 

Kontynuacja bestsellerowego e-booka Domy za 1 euro we Włoszech, czyli jak kupić nieruchomość w słonecznej Italii, w którym autorzy krok po kroku wyjaśniali, w jaki sposób nabyć dom w ojczyźnie Juliusza Cezara i Leonarda da Vinci. Tym razem Małgorzata Ciuksza Piotr Wojtasik poszli o krok dalej i postanowili odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania przez tych, którzy zakup swojej wymarzonej włoskiej posiadłości mają już za sobą. 

„Sam zakup nieruchomości za granicą, a zwłaszcza we Włoszech, nie należy do najłatwiejszych. Jeśli zakupiłaś_eś już swoją nieruchomość, to wiesz, że łatwo nie było – duże obietnice agencji lub sprzedających, a później mnóstwo problemów i rozłożenie transakcji w czasie. Nie mówiąc już o całej masie czasu, energii i pieniędzy, które poświęciłaś_eś na znalezienie wymarzonej nieruchomości. (…) Po akcie notarialnym możesz odetchnąć i się ucieszyć, bo masz wrażenie (!), że osiągnęłaś_ąłeś swój cel. To prawda, niemniej często jeszcze długa droga przez Tobą, zwłaszcza jeśli zamierzasz remontować lub „odświeżać” swoją nieruchomość… (…) Wszystko to nie lada wyzwanie, nawet dla Włoszki czy Włocha. Meandry włoskiej biurokracji, odbijania się od jednego urzędnika do drugiego, natłok sprzecznych informacji… Krótko mówiąc – benvenuti in Italia” – podkreśla Małgorzata Ciuksza.  

Jaka jest różnica między zakupem nieruchomości jako prima casa a – seconda casa? Jak w praktyce wygląda voltura, czyli proces przepisania rachunków na nowego właściciela? Jak obliczyć IMU, czyli podatek miejski od posiadania drugiego domu? Jak i od czego ubezpieczyć włoski dom? Jak założyć konto bankowe we Włoszech? Do czego obligują włoskie przepisy dotyczące przeprowadzania prac remontowych? Z jakich ulg podatkowych możemy skorzystać, remontując naszą posiadłość? Czy dobrym pomysłem jest zatrudnianie polskiej ekipy remontowej? W jaki sposób najlepiej przewieźć rzeczy z Polski do Włoch? Jak legalnie wynająć włoski dom? Czy lepszy będzie najem długo- czy krótkoterminowy? To tylko niektóre z kwestii poruszonych w e-booku przez radczynię prawną i dziennikarza.  

Co ważne, oboje bazują wyłącznie na swoich doświadczeniach. Piotr bowiem jakiś czas temu kupił dom na Sycylii i ma już za sobą jego – obfitujący w wiele zaskakujących sytuacji – trzynastomiesięczny remont, a Małgorzata od lat od lat pomaga Polkom i Polakom spełniać marzenia o posiadaniu swoich czterech kątów we Włoszech – widziała i przeżyła więc już nie jedno, tym bardziej że na swoim koncie ma już ponad dwieście transakcji zakupu dla naszych rodaków. W swojej wirtualnej książce dzielą się cennymi wskazówkami, których próżno szukać gdziekolwiek indziej. Opowiadają o błędach, które popełnili i które słono ich kosztowały. Dzielą się też fachowymi poradami od ekspertek, które na włoskim rynku nieruchomości zjadły zęby. To wiedza, którą mają tylko ci, którzy na własnej skórze przekonali się o tym, co to znaczy mieć dom w słonecznej Italii. 

„Nasze wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam w tym chaosie ustalić jedną, zawsze prawdziwą zasadę: we Włoszech nie trzeba wiedzieć jak coś zrobić, ale trzeba wiedzieć przez kogo coś zrobić. Włosi i Włoszki niezwykle cenią sobie relacje i chętnie pomagają, więc znajomości są bardzo przydatne” – zdradzają autorzy e-booka „Kupiłem dom we Włoszech i co dalej?”. 

Ta wirtualna książka to jednak nie tylko praktyczny poradnik dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem posiadłości we Włoszech lub właśnie ją kupili i chcą zaoszczędzić trochę czasu, nerwów i pieniędzy podczas załatwiania formalności i remontu. Momentami  to również swego rodzaju pamiętnik, w którym Piotr Wojtasik – ze swoimi reporterskimi dociekliwością, uważnością i wrażliwością – opowiada o tym, czego doświadczył we Włoszech i jak wciela w życie słynne włoskie dolce vita. Opisuje swoje przygody – zarówno te urzędowe, jak i te czysto ludzkie, kreśli portret Włoszek i Włochów, przedstawia przyrodnicze, architektoniczne i jedzeniowe uroki Sycylii. A wszystko to robi w taki sposób, że każdy, kto weźmie do ręki ten e-book, momentalnie przeniesie się do włoskiego raju.  

„Znacie to przysłowie „pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie”? To jest właśnie moja historia. Ileż to ja nazbierałem inspiracji na Instagramie. Jakie to będzie, co tam będzie, wedle jakiej filozofii… A wszystko to, żeby po 12–13 miesiącach pogodzić się z brutalną rzeczywistością, że nie będzie. Będzie tak, jak tu jest, bo dostępność do materiałów średnia, bo wyspa, bo transport, bo ktoś nie potrafi, bo maniana i najlepsze na sam koniec: bo nie potrzeba. Dochodzisz wreszcie do tego momentu, w którym najbliższa staje się filozofia świętego Franciszka. Pochwała prostoty, mówiąc najkrócej. To piękna chwila, kiedy zdałem sobie sprawę, że nie o design tu chodzi… Łóżko jest, caprese na stole, woda ciepła jest, oliwa i wino są, towarzystwo na tarasie obecne, słońce jest i gitara! Czego chcieć więcej?” – zaznacza dziennikarz. 

Małgorzata Ciuksza – radczyni prawna z kilkunastoletnim doświadczeniem. Zwiedziła ponad 80 państw i odbyła podróż dookoła świata. Świadomie wybrała życie w słonecznej Italii (a dokładnie w Genui), gdzie jako radczyni prawna pomaga Polkom i Polakom w spełnianiu ich marzeń, czyli zakupie nieruchomości we Włoszech. Z wykształcenia jest również psycholożką. Uwielbia świadomych ludzi, buduje dobre relacje, ceni przejrzystą komunikację. Fanka nowych technologii, wielbicielka włoskiego wina i popularyzatorka idei la dolce vita

Piotr Wojtasik – dziennikarz, z show-biznesem związany od kilkunastu lat. Swoją przygodę zaczynał jako producent kreatywny sesji zdjęciowych z gwiazdami w tygodniku „Gala”, a później w magazynie „Viva!”. Przez dwa lata był szefem działu wideo portalu viva.pl. Obecnie związany z redakcją programu „Dzień dobry TVN”. Jest autorem wielu oryginalnych materiałów, na przykład o lataniu pierwszą klasą czy odsłaniających kulisy powstawania festiwalu Cannes czy Wenecji. W wolnym czasie podróżuje, a jego ulubionym kierunkiem są Włochy. Pasjonują go szeroko pojęta sztuka życia i taniec towarzyski. 

You may also like