Domy we Włoszech na sprzedaż

przez Małgorzata Ciuksza
tanie domy we wloszech na sprzedaz nad morzem

Włochy to kraj oczywiście piękny i ciekawy pod wieloma względami, niemniej jego jedną z większych zalet jest położenie nad morzem Śródziemnym oraz to, że można do Włoch szybko dojechać z Polski samochodem. Mnóstwo Polek i Polaków decyduje się na zakup domu we Włoszech w takich regionach jak Liguria, Toskania, Umbria, Veneto czy włoskie Dolomity właśnie ze względu na dojazd. W razie chęci lub konieczności szybkiego przetransportowania się samochodem do swojego domu w Italii, w maksymalnie dwa dni można w nim być. Poza tym Włochy są tak różnorodnym krajem, że każdy, niezależnie od wielkości portfela, może znaleźć ciekawą nieruchomość na sprzedaż.

Ile kosztują domy we Włoszech?

Odległość od morza, miasta, atrakcji turystycznych oraz wielkość i stan domu to główne czynniki wpływające na cenę nieruchomości w Italii. Sensowna nieruchomość nadająca się do zamieszkania i ewentualnie wymagająca niewielkiego remontu kosztuje obecnie od 30.000 euro. Im bardziej na południe Włoch tym niższe ceny. Niemniej prawdą jest, że dla naszych klientów kupowaliśmy nieruchomości za 24.000 euro czy 40.000 euro w Ligurii czy blisko Wenecji. Byli też tacy co wydawali tysiące lub miliony euro kupując bajkowe posiadłości w samym sercu Toskanii, nad jeziorem Como czy też blisko Portofino. Krótko mówiąc, każdy we Włoszech znajdzie coś na własną kieszeń.

Tanie domy we Włoszech na sprzedaż 2024

Włosi tanio sprzedają swoje nieruchomości przede wszystkim ze względu na wyludnianie się mniejszych miast czy lokalnych wiosek. Ten fenomen dotyczy przede wszystkim południa Włoch, ale nie tylko. Niedrogie domy we Włoszech do remontu kosztują już nawet od 10.000 euro. Nasz rekord to zakup kamienicy za 9,500 euro na Sycylii. Sami Włosi czy Włoszki, szczególnie młodzi, przenoszą się na północ kraju lub wyjeżdżają za pracą za granicę, a starsi po prostu umierają. Rodziny włoskie zazwyczaj mają minimum po dwa domy więc w wypadku spadkobrania rodziny zazwyczaj pozbywają się domów po seniorach. Takich nieruchomości na włoskim rynku jest bardzo dużo.

Włoskie domy wiejskie na sprzedaż

Coraz bardziej popularne jest kupowanie wiejskich domów we Włoszech ze względu na niskie współczynniki katastralne, które mają wpływ na wysokość podatków. Domy takie często wymagają remontu i ich ceny nierzadko są okazyjne. Włochy kojarzą się z wiejską sielanką,  więc wiejski dom w Toskanii czy Umbrii to może być dobry wybór, szczególnie na emeryturę czy dla zabieganych mieszkańców dużych polskich miast. Coraz częściej kupujący decydują się na zakup chaty na prowincji w celach zarobkowych, a mianowicie najmu wakacyjnego.

Gdzie zamieszkać we Włoszech?

Jeżeli chcecie zamieszkać we Włoszech na stałe i zastanawiacie się gdzie to warto się zastanowić jakie macie potrzeby. Jeśli pracujecie online, jesteście parą z dziećmi to warto zamieszkać blisko miast, w których znajdują się szkoły międzynarodowe lub z językiem angielskim. Oczywiście wszystko zależy w jakim wieku macie dzieci, ale to jeden z ważnych czynników. W grę wchodzą raczej Włochy północne tzn. od Rzymu w górę.

Z kolei, jeśli jesteście parą, która przez całe życie mieszkała w dużym mieście i czeka Was zbliżająca się emerytura to warto zainwestować w dom poza miastem, skąd na piechotę dojdziecie do restauracji, sklepu czy baru. W zależności od tego jak bardzo lubicie ciepło, w grę wchodzą Toskania, Umbria czy w zasadzie dowolny region od Rzymu w dół.W tych regionach Włoch jest ciepło praktycznie przez cały rok. W miesiącach letnich na tyle gorąco, że czasem na lipiec czy sierpień warto wrócić do naszego kraju.

Tanie domy we Włoszech nad morzem

Wielu naszych klientów pyta nas o domy we Włoszech nad morzem. Chcą wiedzieć czy lepiej kupić lokum na wschodnim czy zachodnim wybrzeżu Włoch. Wschodnia część półwyspu apenińskiego znacznie różni się od zachodniej linią brzegową. Po stronie wschodniej plaże z zasady są bardziej piaszczyste, a po zachodniej zwykle bardziej kamieniste lub skaliste. Jeśli położenie domu nad morzem jest ważnym kryterium przy zakupie, należy wspomnieć, że wyjątkiem jest sytuacja na wyspach. Południe Sycylii jest zwykle bardziej piaszczyste a plaże są bardziej szerokie. Domy znajdujące się nad morzem na Sardynii również mogą być blisko plaż piaszczystych lub skalistych. Ceny domów nad morzem we Włoszech zwykle zaczynają się od minimum 100.000 euro.

Ile kosztuje życie we Włoszech?

Codzienne życie we Włoszech może kosztować różnie w zależności od regionu. Koszt życia na północy Włoch jest z zasady wyższy. Droższe są i ceny zakupu jak i ceny najmu nieruchomości. Koszt życia na południu Włoch pod tym względem jest niższy.
Ceny w sklepach są takie same na południu jak i na północy. Zresztą, w zależności od produktu, są mniej więcej podobne do tych w Polsce. Na południu Włoch znajdziecie więcej lokalnych mercato czyli ryneczków, gdzie warzywa, owoce, sery, ryby czy mięso znajdziecie po niższych cenach.

Aktualne ceny we Włoszech

Ceny włoskiego espresso na południu to ok. 1 euro lub nawet 80 centów, a na północy od 1 euro do nawet 2 euro w miejscach turystycznych. W restauracjach, trattoriach, osteriach czy pizzeriach, czy to północ czy południe Włoch, średni koszt obiadu z kieliszkiem wina dla dwóch osób oscyluje między ok. 25 euro a 55 euro. To, co we Włoszech jest na pewno droższe niż w Polsce to koszt wszelkich usług, od lekarza przez masażystę po weterynarza. 

Kupno domu we włoszech 3 etapy

By stać się właścicielem własnego kąta we Włoszech należy krok po kroku wykonać konkretne czynności. Niektóre z nich, jak określenie kryteriów wyboru czy szukanie nieruchomości, klient jest w stanie zrobić we własnym zakresie. W kolejnych etapach procesu kupowania domu we Włoszech niezbędne jest lokalne wsparcie pomocy prawnej bądź biura nieruchomości. Należy bowiem wyeliminować ryzyka związane z wadami konstrukcyjnymi budynku, zadłużeniem czy niewymeldowanym lokatorem. Korzystając z naszego wsparcia przy umowie kupna sprzedaży domu we Włoszech wartością dodaną jest negocjacja ceny, przy której opłata za usługę może okazać się bardzo korzystna.

1. Znalezienie domu i kontakt z agencją

Duża część sukcesu przy zakupie nieruchomości we Włoszech to znalezienie tej właściwej. 90% tego, co jest na włoskim rynku, znajduje się na trzech włoskich portalach z nieruchomościami. Jak zauważają klienci, dużo ze zdjęć nieruchomości w ogóle ich „nie sprzedaje”. Poza tym często ogłoszenia są nieaktualne, a agencje nieruchomości nie odpowiadają na wiadomości, maile czy telefony. Trudno jest komunikować się z nimi bez znajomości języka włoskiego. A jak już znajdziecie tę wymarzoną nieruchomość to często jej stan prawny pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy w stanie pomóc na każdym etapie zakupu domu.

2. Analiza dokumentacji lokalu i złożenie oferty

Po znalezieniu nieruchomości należy bardzo dobrze sprawdzić jej dokumenty by wiedzieć co się kupuje, o jakiej wartości katastralnej, czy nieruchomość jest w pełni legalna po to m.in. by mieć argumenty do negocjacji ceny. Następnie należy przygotować dobrą ofertę pisemną, w której opisuje się wszystko co dotyczy nieruchomości, włącznie z cena i terminem i zasadami ostatecznego aktu notarialnego, i mieć nadzieję, że oferta zostanie przyjęta za pierwszym razem.

3. Akt notarialny przy kupnie domu we Włoszech

Stawanie do aktu notarialnego za granicą, bez znajomości języka włoskiego, lokalnego prawa i zwyczajów oraz tego jak działają tu notariusze, to nie lada wyzwanie. My jako prawnicy na podstawie wcześniej przygotowanego pełnomocnictwa do zakupu konkretnej nieruchomości, stajemy do aktów za naszych klientów. Taki model kupna domów najbardziej odpowiada naszym klientom. Trzeba też ustalić sposób płatności, bo Polacy nie mogą płacić czekami, tak jak Włosi. Poza płatnością jest wiele istotnych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy nabyciu lokum. Niemniej my jesteśmy po to by Państwu pomóc przejść ten proces możliwie bezproblemowo.

You may also like