Gdzie kupić dom we Włoszech

przez Małgorzata Ciuksza
gdzie kupic dom we wloszech

Zanim zaczniesz szukać nieruchomości we Włoszech ważne byś wiedział gdzie chcesz kupić dom. Nie musisz wiedzieć w którym konkretnie włoskim mieście chcesz nabyć nieruchomość. Ważne jest jednak byś wiedział w którym włoskim regionie chcesz by się znajdował. Każdy włoski region jest inny i różni się zwyczajami, jedzeniem, akcentem, dialektem, a nawet Włosi mają różny charakter, w zależności od regionu w którym mieszkają.

Najpopularniejsze regiony, w których Polacy kupują domy we Włoszech to Sycylia, Toskania, Umbria, Kalabria, Puglia, Liguria i okolice Wenecji. Zasada jest taka, że im bardziej na południe Włoch tym ceny nieruchomości są niższe. Ta zasada nie dotyczy dużych aglomeracji, gdyż najdroższe nieruchomości są w takich miastach jak Mediolan, Turyn czy Rzym.

Zakup nieruchomości we Włoszech

Przed decyzją o zakupie nieruchomości we Włoszech ważne jest byś rozważył, w którym włoskim regionie chcesz kupić nieruchomość. Zastanów się również czy twój włoski dom ma znajdować się nad morzem, w pierwszej linii czy też dość blisko morza, na piechotę czy też dojazd samochodem nad morze nie ma większego znaczenia. Być może wolisz mieszkanie we Włoszech w górach, skąd będziesz miał blisko na narty we włoskich Alpach lub Dolomitach. Czy kupujesz dom we Włoszech po to by się tu przeprowadzić czy jako twój drugi, wakacyjny dom. A może chcesz zainwestować w nieruchomość we Włoszech i później ją wynajmować turystom? Czy wynajmować będziesz sam czy chcesz zlecić wynajem domu. Wtedy na pewno ważne będzie czy kupisz nieruchomość w dużym mieście czy w małym miasteczku w interiorze np. Sycylii. Istotna jest również odległość domu od lotniska i atrakcji turystycznych. Na południu Włoch popularna jest również idea domów za 1 euro, ale nie są to domy dobre pod inwestycję.

Przy podejmowaniu tych wszystkich decyzji odpowiedz sobie szczerze na pytanie jaki masz budżet na zakup domu we Włoszech.

Sycylia domy na sprzedaż nad morzem

Bardzo popularnym regionem na zakup nieruchomości we Włoszech jest Sycylia. Można tu znaleźć tanie domy nad morzem, mieszkania, kamienice i apartamenty z widokiem na morze. Domy na sprzedaż na Sycylii można znaleźć już w cenie nawet 10 tys. euro. Rekord jednej z naszych klientek to dom za 9,5 tys. euro, nadający się do zamieszkania oraz niedużego remontu. Trzeba wiedzieć gdzie i jak szukać tanich domów i co można kupić w budżecie do 20 ty. euro, a co do 50 tys. euro a co do 100 tys. euro lub więcej. Na Sycylii popularna jest również idea domów za 1 euro, które w określonym przez gminę czasie trzeba wyremontować. Zamiast jednak decydować się na skomplikowaną procedurę zakupu domu za 1 euro, lepiej kupić na Sycylii tanią nieruchomość z wolnego rynku i wyremontować ją na swoich zasadach.

Toskania zakup włoskiego domu

Toskania to bardzo popularny region Italii. Prawdą jest, że można kupić mieszkanie w Toskanii z kompleksie składającym się z kilku nieruchomości i basenu, już za 200 tys. euro. Są to piękne, stylowe apartamenty, położone w samym sercu natury, w okolicach takich słynnych miejsc jak Chianti, San Gimignano, Siena, Arezzo czy Florencja.

Duże domy w Toskanii z prywatnym basenem lub widokiem na morze to już wydatek rzędu od 500 tys. euro w górę. Prawdą jest, że takie posiadłości w Toskanii jak z filmów zapierają dech w piersiach i nie należą do tanich, jednak ich ceny są konkurencyjne nawet dla niektórych apartamentów w Warszawie czy Krakowie. Warto się zastanowić czy nie kupić domu w pobliskiej, tańszej a równie pięknej Umbrii. Co prawda nie będzie to dom z widokiem na morze bo dostępu morza w tym regionie nie ma, ale ten włoski region jest równie piękny co Toskania, a ceny w Umbrii są niższe.

Do sprzedania znajdą się tu też i domy za 20 czy 30 tys. euro, a nawet dostępne są domy w ramach projektu domy za 1 euro, jednak trzeba się liczyć z tym, że nie będą one w atrakcyjnym miejscu, a remont będzie dużo kosztował.

Sardynia nieruchomości na sprzedaż

Sardynia uchodzi za drogi i ekskluzywny region Włoch. Prawda jest taka, że można tu znaleźć zarówno nieruchomości na sprzedaż nad morzem, które doskonale nadają się pod wynajem, jak i tańsze mieszkania, w tym domy za 1 euro. Sardynia posiada bogatą ofertę nieruchomości i każdy znajdzie coś dla siebie. Jest droższa niż pobliska Sycylia i zdecydowanie od niej różna pod względem krajobrazu czy architektury. Najważniejsze wiedzieć czy chcesz kupić dom na włoskiej wyspie i jaki masz na to budżet.

Pozostałe regiony włoskie z domami

Warte uwagi są również inne regiony Włoch, które poza architekturą mają wiele do zaoferowania:

  • Marche wyróżnia się szerokimi plażami z jasnym piaskiem, turkusowymi wodami morza Adriatyckiego i górzystym terenem idealnym do wspinaczek lub wyczynowego kolarstwa. W tym regionie znajdziemy liczne winnice, gaje oliwne oraz domy z białego kamienia. Dodatkowo Marche nie jest tak modnym regionem jak Toskania, dlatego też ceny w tym regionie są niższe.
  • Apulia to region w południowej części Włoch a jego stolica to miasto Bari. Z racji jego położenia tworzy on tzw. obcas włoskiego buta i daje dostęp do Morza Adriatyckiego oraz Jońskiego. Ceny nieruchomości są zazwyczaj wyższe niż np. na Sycylii, ale nadal bardzo atrakcyjne.
  • Abruzja nazywana jest “mostem Italii” ponieważ łączy północną i południową część Włoch. Ceny nieruchomości są atrakcyjne bowiem nie jest to „modny” region Włoch.
  • Molise przyciąga uwagę kilometrami pięknych, dzikich pejzaży górskich, wzgórz, lasów i zielonych polan. Korzystne ceny nieruchomości.
  • Umbria jest regionem najbardziej zaludnionym we Włoszech, bez dostępu do morza i dość sejsmicznym. Ceny nieruchomości są znacznie bardziej korzystne w porównaniu do sąsiedniej Toskanii.
  • Kalabria jest jednym z biedniejszych regionów, ale za to posiadającym i góry i morze co sprawia, że jest bardzo urokliwa. Ceny nieruchomości są korzystne choć warto tu uważać na nie zawsze szczerych i prawdomównych Kalabryjczyków.

Kupno domu przez biuro nieruchomości we Włoszech

Zakup nieruchomości za granicą, szczególnie we Włoszech, różni się od tego w Polsce. Nie tylko lokalnymi i skomplikowanymi przepisami prawa, ale również specyfiką kulturową. Bez znajomości języka włoskiego czy umiejętności prowadzenia negocjacji z Włochami, można popełnić mnóstwo błędów. Znacznie bezpieczniej i wbrew pozorom taniej, jest kupić nieruchomość w Italii przy wsparciu pośrednika jakim jest biuro prawne. Z prawnikiem kupisz dowolną nieruchomość we Włoszech i będzie to zakup bezpieczny. Pomożemy ci również w znalezieniu wymarzonej nieruchomości spośród wszystkich dostępnych na włoskim rynku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu

Kupując dom we Włoszech warto zwrócić uwagę na to czym charakteryzuje się włoski region, w którym kupujesz. Czy nie jest to region sejsmiczny, jakie panują warunki pogodowe i czy w konsekwencji będzie warto ubezpieczyć zakupioną nieruchomość. Koniecznie trzeba sprawdzić również czy nieruchomość nie jest zadłużona, czy możesz ufać notariuszowi i przez kogo został wybrany lub polecony. Koniecznie należy zbadać kiedy dom został wybudowany i jakie remonty i kiedy były przeprowadzone i czy jest na to odpowiednia dokumentacja. Niezbędne jest sprawdzenie stanu rzeczywistego z dokumentacją prawną, w tym urbanistyczno- katastralną. Jeśli chcesz zamieszkać w swoim włoskim domu na stałe sprawdź również jakie warunki musisz spełnić by móc się zameldować we Włoszech. Jeśli to będzie Twój seconda casa czyli drugi dom, warto byś wiedział jaki jest współczynnik katastralny domu niezbędny do obliczenia płaconych corocznie podatków od nieruchomości.

Popularne kryteria wyboru lokalizacji

Popularne kryteria wyboru nieruchomości we Włoszech to:

1)     cena – zasada: im bardziej na południe Włoch tym taniej

2)     nad morzem – im bliżej morza tym drożej,

3)     winnice – ciekawa forma prowadzenia biznesu lub inwestycji; ceny winnic we Włoszech w 2023 są nadal bardzo atrakcyjne

4)     gospodarstwa wiejskie – można w nich zrobić agroturismo, na które można dostać dofinansowanie od rządu włoskiego lub ulgi w podatkach,

5)     widok na morze – znajdą się domy na Sycylii, zwłaszcza kamienice, oddalone 20/30 minut od morza, ale z piękny widokiem na nie. Takie kamienice mają bowiem piękne tarasy na dachu, położone na wzgórzach Sycylii, mają również widok na morze.

6)     Temperatura – im bardziej na południe Włoch tym cieplej. Uwaga na wysokie temperatury latem, zwłaszcza na Sycylii!

7)     Lotnisko – im bliżej lotniska tym wygodniej, a zwłaszcza w wypadku nieruchomości pod inwestycję czy najem.

Tanie domy na sprzedaż we Włoszech

Od kryzysu w 2008 r. nieruchomości we Włoszech zaczęły tanieć. Rekord spadku cen był w trakcie pandemii koronawirusa w 2020 roku. Od połowy 2021 r. ceny nieruchomości stopniową idą w górę, niemniej nadal są one bardzo konkurencyjne w stosunku do wielu krajów Europy, w tym m.in. do Polski. Włochy tu znakomita destynacja dla turystów więc zawsze łatwo jest taki dom wynająć.

Generalnie zasada jest taka, że najtańsze regiony we Włoszech, w których znajdziecie tanie nieruchomości, to regiony południa w tym m.in. Sycylia czy Kalabria. Wynika to z faktu, że na północy Włoch w regionach bardziej zurbanizowanych, gdzie ekonomia rozwija się lepiej, ceny nieruchomości są wyższe. Oczywiście znajdziecie domy za miliony euro w Tropei, Bari czy Taorminie, a znajdziecie też mieszkania za 20 tys. euro w Toskanii czy Ligurii. Kwestia dobrego szukania i waszych oczekiwań w kwestii waszego włoskiego domu.

Domy za 1 euro we Włoszech

Słynne domy za 1 euro to świetny chwyt marketingowy burmistrzów małych, wyludnionych miasteczek południa Włoch. Chodzi tu przede wszystkim o Sycylię czy Kalabrię. Domy za 1 euro to projekt, który polega na tym, że faktycznie możesz kupić dom za jeden euro lub jeśli jest to licytacja, to za trochę więcej, nawet i 20 tys. euro. Jednak musisz się zobowiązać wobec włoskiej gminy do remontu takiego domu w określonym czasie, zwykle trzech lat. Gmina musi twój projekt remontu domu zaakceptować. Musisz opłacić wszelkie podatki i koszty notarialnej, a właścicielem domu stajesz się dopiero po jego wyremontowaniu w określonym terminie i to zgodnie z dostarczonym przez ciebie planem. Zamiast wiązać się tymi ograniczeniami łatwiej i najczęściej taniej jest kupić tani i już wyremontowany dom z rynku wtórnego, który np. na Sycylii może kosztować nawet. 20 tys. euro.

Atrakcyjne oferty domów

Znaczną większość ofert włoskich domów można znaleźć w internecie na jednym z trzech głównych, włoskich portali z nieruchomościami. Jeden z nich ma nawet polskojęzyczną wersję, a inne anglojęzyczną. Skoro można znaleźć 90% nieruchomości, które są na włoskim rynku na jednych z trzech włoskich portali to zdecydowanie nie warto skupiać się na jednej czy nawet kilku agencji nieruchomości bo ich oferta jest ograniczona. Nie ma również sensu ograniczać się do polskich agencji nieruchomości bo one również mają niewielka ofertę w porównaniu z tym co dają trzy główne włoskie portale z nieruchomościami. Dla luksusowych nieruchomości we Włoszech jest odrębny, dedykowany im portal, niemniej ceny zaczynają się tam od 200 tys. euro.

Możecie się również zgłosić do nas – prawników, a my pomożemy Wam znaleźć dom we Włoszech z pomocą Polek mieszkających we Włoszech, z którymi współpracujemy. Dzięki temu możliwości z znalezienia waszego włoskiego mieszkania czy domu będą nieograniczone.

You may also like