Otwarcie konta we włoskim banku

przez Elżbieta Demko
rachunek bankowy we Włoszech

Teoretycznie każdy obywatel Unii Europejskiej może otworzyć rachunek bankowy we Włoszech. W teorii wymagany jest tylko dowód osobisty. Niemniej to tylko teoria. W praktyce zaledwie kilka włoskich banków ma taką opcję w swojej ofercie. Przede wszystkim banki wymaga okazania nie tylko dowodu osobistego, ale i prawa do nieruchomości. W praktyce chodzi o włoska księgę wieczystą, z której wynika Państwa prawo własności. Poza tym nie tylko trzeba wiedzieć w jakim banku można otworzyć rachunek, ale przede wszystkim w której filii można go otworzyć i kto dokładnie się tym zajmuje w danej filii.

Czy warto otworzyć konto we włoskim banku?

Posiadanie konta we włoskim banku zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Może się okazać niezbędne w sytuacji, kiedy nie planujecie zbyt częstych wizyt na miejscu i siłą rzeczy nie będziecie mogli uregulować niektórych opłat, jak np. podatku IMU bezpośrednio na miejscu, na poczcie chociażby. Włoskie konto jest również wymagane przez niektórych operatorów telefonicznych w sytuacji zawierania umowy dotyczacej instalacji modemu w mieszkaniu.

Mimo że banki we Włoszech, jak wszędzie na świecie, to instytucje oferujące usługi, są to przede wszystkim instytucje prywatne i bardzo tej prywatności bronią. W praktyce oznacza to, że są one niezwykle selektywne i z wielką ostrożnością przyjmują nowych klientów. Wynika to w głównej mierze z obowiązujących we Włoszech przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy. Dodatkowo sytuacja geopolityczna ostatnich kilku lat sprawiła, że Polska znalazła sie na liście państw podwyższonego ryzyka. W praktyce oznacza to, że zanim staniecie się klientem banku, zostaniecie poddani mniej lub bardziej żmudnej procedurze kontroli.

Większość włoskich banków nie posiada w swojej ofercie opcji konta dla zagranicznej klienteli. W bankach, które oferują tego typu usługę, roczne opłaty związane z prowadzeniem rachunku wraz z home banking i kartami bankomatowymi kształtują się zwykle na poziomie min. 60 € rocznie. 

You may also like