Firma we Włoszech

przez Małgorzata Ciuksza
wloskie domy

Zgodnie z zasadą swobody działalności gospodarczej każdy Polak czy Polka mogą założyć swoją własną firmę we Włoszech. Myślą o tym zwłaszcza Ci, którzy mają swoje działalności w Polsce i mogą pracować praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Skoro kochasz Italię to dlaczego nie pracować z pięknych okolicznościach przyrody i architektury? W kraju słońca, dobrego jedzenia i bardziej niż w Polsce uśmiechniętych ludzi. Można, tylko czy to się opłaca?

Rząd włoski już od kilku dobrych lat dzięki ulgom podatkowym zachęca obcokrajowców do osiedlenia się i zakładania działalności w tym kraju. Szczególnie dwie opcje są bardzo interesujące dla freelancerów.

Czy warto zakładać firmę we Włoszech lub przenosić rezydencję podatkową do Włoch?

To zależy od wielu czynników. Z przeniesieniem rezydencji podatkowej do Włoch wiąże się wiele obowiązków podatkowych m.in. w zakresie odprowadzania podatku od nieruchomości posiadanych lub wynajmowanych za granicą. Warto również skorzystać z konsultacji z prawnikiem lub włoskim księgowym/doradcą podatkowym bowiem każda sytuacja jest inna. Aktem prawnym, który reguluje kwestie podatkowe między Polską a Włochami jest umowa zawarta między tymi krajami w 1985 r. o unikaniu podwójnego opodatkowania.  

Ulgi podatkowe dla małych przedsiębiorców

Osoby, których przychody nie przekraczają 65 tysięcy euro w roku i które nie mają większych kosztów prowadzenia działalności, mogą skorzystać z opcji, jakie daje im tzw. regime forfettario.

W tym reżimie podatkowym, kwota podatku dochodowego wynosi 5% przez pierwsze 5 lat, a następnie 15%, z tym że nie od całości przychodów, ale jedynie od części (od 40 do 86%, w zależności od rodzaju wykonywanej działalności). Poza tym działalność w regime forfettario zwolniona jest z podatku VAT. Z kolei składki emerytalno-rentowe oraz zdrowotne również zależą od rodzaju wykonywanej działalności oraz przychodów – są stałe lub określone procentowo. Warto skontaktować się w tym zakresie z włoskim księgowym, co można zrobić z naszą pomocą. Ten rodzaj działalności na pewno opłaca się osobom, które mają przychody do 65 tys. euro rocznie.

Ulgi podatkowe dla zarabiających powyżej 65 tysięcy euro

Z kolei osoby, które mają przychody przewyższające 65 tysięcy euro w roku lub duże koszty prowadzenia swojej działalności, mogą przemyśleć przeniesienie swojej rezydencji podatkowej do Włoch i skorzystanie z ulg podatkowych w regime ordinario. W tym rodzaju działalności mamy do czynienia ze skalą podatkową (od 23% aż do 43%) oraz podatkiem VAT, jednak dla osób, które przenoszą swoją rezydencję podatkową do Włoch, przewidziana jest zniżka w podatkach. W zależności od włoskiego regionu gdzie kupujemy dom wynosi ona 70% (północne regiony Włoch) lub 90% (południe Włoch). Innymi słowy, podstawa opodatkowania jest obniżona odpowiednio do 30% lub 10% należnej kwoty.

Ulgi te można przedłużyć nawet do 10 lat w dwóch wypadkach:

  • Jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy podatnik stał się właścicielem nieruchomości mieszkalnej we Włoszech lub też
  • Podatnik posiada na utrzymaniu przynajmniej jedno małoletnie dziecko (posiadał je w chwili przeprowadzki do Włoch lub urodziło się ono przed upływem pierwszych pięciu lat od przeniesienia rezydencji do Włoch).

Prima casa czy seconda casa – wpływ na podatki

Warto również pamiętać, że od tego gdzie zdecydujemy się faktycznie mieszkać i co za tym zazwyczaj idzie -płacić podatki- zależy również możliwość skorzystania z ulgi prima casa tj. zniżki w podatkach na zakup pierwszego domu we Włoszech, w którym faktycznie mieszkamy. W większości przypadków Polacy decydują się jednak na zakup nieruchomości jako seconda casa (drugi dom, „ten wakacyjny”). Niemniej warto dobrze skonsultować te kwestie przed zakupem nieruchomości we Włoszech, zwłaszcza w wypadku gdy przedsiębiorca myśli o założeniu firmy we Włoszech i skorzystaniu z wyżej opisanych ulg podatkowych.

You may also like