Wynajem domu we Włoszech

przez Sylwia Mikulec
wynajem domu we wloszech

Coraz więcej osób, które kupiło dom lub mieszkanie we Włoszech rozważa wynajem swojego lokalu, pozostawiając sobie możliwość na elastyczne korzystanie z nieruchomości. Większość klientów współpracuje z agencjami wynajmującymi włoskie domy, czerpiąc zysk z inwestycji, nie poświęcając przy tym swojego czasu. Jednym z najbardziej atrakcyjnych modeli najmu we Włoszech jest model krótkoterminowy. Osoby, które  zainwestowały w nieruchomości, decydują się właśnie na wynajem turystyczny pod postacią wakacyjnych mieszkań i domów a nawet pensjonatów. Model ten istnieje w ponad 200 lokalizacjach we Włoszech i skupia się przede wszystkim w większych turystycznych miastach, ale również w lokalizacjach wiejskich, które słyną z urokliwych panoram.

Są też tacy, którzy zanim zdecydują się na zakup domu w Italii, chcą spróbować życia w tym kraju. W tym celu również sprawdza się najem.

Ile kosztuje wynajem mieszkania we Włoszech?

Największą przewagą nad wynajmem nieruchomości ma przede wszystkim ich lokalizacja. Zdecydowanie najwięcej nieruchomości na wynajem znajdziemy w regionie Toskania, który dzięki zabytkom Florencji jak i wyjątkowo malowniczej linii brzegowej przyciąga rzeszę turystów. Od lokalizacji zależy również cena wynajmu, która różni się w zależności od lokalu położonego nad samym morzem i od tego leżącego w głośnym i ruchliwym centrum miasta. Najdroższym miastem nie tylko we Włoszech ale w całej Europie jest Mediolan, który koncentruje się przede wszystkim na wynajmie mieszkań 3 pokojowych.

Ceny wynajmu domów i mieszkań we Włoszech 2023

Według włoskich statystyk czynsze mieszkań, które przekraczają 100m2 w dużych miastach włoskich są dosyć drogie w stosunku do tych o mniejszym metrażu.. Obecnie szacuje się, że 31% Włochów mieszka samodzielnie. Większość osób skłania się do wynajmu dzielonego z innymi współlokatorami. Po danych przedstawionych poniżej, które ukazują zestawienie średnich cen wynajmu 40 metrowego mieszkania w centrach poszczególnych włoskich miast, można śmiało wywnioskować, iż we Włoszech zdecydowanie opłaca się wynajmować mieszkanie innym osobom. 

MIASTOWYNAJEM  €/miesiąc
Mediolan1116 €
Trento627 €
Genua597 €
Bolonia742 €
Florencja823 €
Rzym 967 €
Perugia346 €
Neapol618 €
Palermo483 €
Bari530 €
Turyn577 €
Wenecja862 €
Bergamo593 €
Piza655 €

(dane na listopad 2021 żródło https://traveltables.com/)

Rodzaje wynajmu mieszkań i domów we Włoszech

W miejscowościach stricte turystycznych królują przede wszystkim wynajmy krótkoterminowe. Są one na pewno bardziej dochodowe, ponieważ w sezonie, ceny wszelkich usług są o wiele wyższe niż poza nim. Ponadto ten rodzaj wynajmu jest bezpieczniejszy od wynajmu długoterminowego pod względem prawnym np. nie istnieje możliwość zajmowania wynajmowanego mieszkania po upływie okresu wynajmu. W wynajmie długoterminowym, niestety nie raz zdarzają się takie przypadki. 

 1. Wynajmy krótkoterminowe – tzw. turystyczne, gdzie umowa najmu nie podlega ograniczeniom czasowym tak jak to bywa przy tradycyjnych umowach. Okres dzierżawy może wynosić od kilku dni do kilku tygodni. Model umowy najmu krótkoterminowego nie jest narzędziem obowiązkowym. Pozwala on jednak na ustanowienie odpowiednich zasad wynajmu oraz relacji między gośćmi i właścicielem.
 2. Wynajmy długoterminowe posiadają cztery rodzaje umów: umowa 4+4 (podpisywana na 4 lata z opcją przedłużenia na kolejne 4), umowa 3+2 (podpisywana na 3 lata z opcją przedłużenia na 2), umowa przejściowa (podpisywana na maksymalnie 36 miesięcy) i umowa studencka (tylko dla studentów, uczących się poza gminą swojego zameldowania na czas maksymalnie 36 miesięcy). Każda z umów musi zostać zarejestrowana wraz z nowym lokatorem przez właściciela w Urzędzie Skarbowym a koszty tej usługi są dzielone po równo na każdego z nich.

Wynajem mieszkania na kilka miesięcy

Często nasi klienci przed zakupem nieruchomości decydują się na kilkumiesięczny wynajem mieszkania bądź domu, w regionie, który interesuje ich najbardziej. Jest to spowodowane chęcią poczucia klimatu oraz tradycji związanych z danym miejscem. Jak wszyscy wiemy każdy region a nawet miejscowść rządzą się swoimi prawami kulinarnymi, krajobrazowymi czy też społecznymi. Dlatego niektórzy z klientów poszukują lokum, aby przed zakupem wymarzonej nieruchomości wczuć się w 100% w klimat włoskiego życia.

Pomagając naszym klientom w poszukiwaniach skupiamy się zazwyczaj na poniżej przedstawionych portalach internetowych:

 1. IMMOBILIARE.IT – jeden z największych portali włoskich do wyszukiwania nieruchomości. Dostępny w kilku wersjach językowych. Niestety brakuje cały czas polskiej wersji. Jednak jako włoskojęzyczni doradcy nie mamy z tym żadnego problemu. Wyszukiwanie jest dosyć intuicyjne poprzez region, miasto do typu nieruchomości takich jaki dom, apartament, kamienica czy willa z tarasem lub basenem. 
 2. IDEALISTA.IT – bardzo popularny portal wśrod włoskich wyszukiwarek. Również dostępny w wielu wersjach językowych, w tym w wersji polskiej. Uwaga jest tłumaczony automatycznie, więc należy mieć świadomość, że opis może się bardzo różnić od oryginału. Poza tym jest bardzo łatwy w obsłudze, z dużą bazą ogłoszeń, które wyszukujemy według konkretnych kryteriów takich jak miasto, region, mieszkanie, dom, cena, ilość pokoi, taras, ogród czy basen itd. 
 1. CASA.IT – portal, który cieszy się mniejszym zainteresowaniem wśród Polaków, ponieważ dostępny jest jedynie w włoskiej wersji językowej. Niemniej jednak portal ten posiada ogromny potencjał. Szeroki wachlarz bazy ogłoszeń wraz z intuicyjną wyszukiwarką również wg konkretnych kryteriów pozwala na znalezienie tego czego oczekują klienci. 

Obsługa najmu we Włoszech

Zarządzanie najmem to stosunkowo nowa i wąska nisza na rynku włoskich nieruchomości. Jednak mimo wszystko rozwija się bardzo szybko z racji ogromnego zainteresowania właścicieli nieruchomości. Ponadto rynek najmu zmienia się w dynamiczny sposób, dlatego pomoc takiej firmy często jest na wagę złota. Oddanie mieszkania profesjonalnej firmie zarządzającej wynajmem to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą mieć kontaktu z najemcami, mieszkają za granicą bądź po prostu nie mają na to czasu.

Firmy wynajmujące domy we Włoszech

Na rynku włoskim, póki co nie znajdziemy długiej listy firm świadczących usług najmu. W dużej mierze zajmują się tym agencje nieruchomości. Jednak jest to sektor, który rozwiją się w bardzo szybkim tempie. Poniżej przedstawiamy firmy, które chętnie zajmą się wynajmem mieszkań we Włoszech:

 1. CLEANBNB.NET – zajmuje się wynajmem krótkoterminowym. Ponadto oferuje takie usługi jak tworzenie profilu online nieruchomości oraz jego publikacja na najważniejszych portalach online, zarządzanie cenami wynajmu, obsługa klienta, kontrola wszystkich dokumentów, całodobowa pomoc dla gości podczas pobytu, check – out gości i weryfikacja mieszkania.
 2. NOVASOL.IT – również zajmuje się wynajmem turystycznym oraz promuje nieruchomość w całej Europie za pośrednictwem portali, biuletynów, mediów społecznościowych, biur podróży i własnej strony internetowej, dostępnej w 19 lokalnych wersjach językowych. Dodatkowo dba o każdy najmniejszy szczegół podczas procesu rezerwacji oraz zajmuje się obsługą klienta przed, podczas i po zakończonym pobycie gości. 
 3. GROMIA.COM – zajmuje się z wynajmem długoterminowym i oferuje usługę profesjonalnego fotografa wraz z publikacją ogłoszenia i jego reklamą na ponad 30 platformach branżowych oraz sieci firm specjalistycznych. Ponadto weryfikuje potencjalnych wynajmujących pod względem prawnym oraz pomaga w procedurze tworzenia umowy wraz z jej rejestracją w Urzędzie Skarbowym.

Najpopularniejsze strony z wynajmem nieruchomości we Włoszech 

Posiadanie nieruchomości do wynajęcia (zwłaszcza w lokalizacjach turystycznych) to świetny sposób na zabezpieczenie alternatywnego i stałego źródła dochodu. Jednak decydującym elementem w całej procedurze są klienci, którzy posiłkują się zawsze portalami internetowymi w znalezieniu idealnego noclegu na czas urlopu. Najbardziej popularnymi portalami zajmującymi się wynajmowaniem turystycznym we Włoszech są:

 1. BOOKING.COM – to z pewnością jedna z pierwszych opcji, na których warto się skupić. Oferta wynajmu noclegów wakacyjnych na portalu stale się powiększa, dlatego znajduje się w czołówce światowego rankingu portali rezerwacyjnych i każdego dnia na tym portalu dokonuje się rezerwacji na 1,5 mln noclegów. Dzięki międzynarodowemu profilowi ​​jest to łatwe: strona jest w rzeczywistości dostępna w 40 językach i zawiera około 5 milionów obiektów w ponad 227 krajach. Dodatkowo właściciel mieszkania wystawiający ogłoszenie nie ponosi żadnych opłat z tym związanych oraz goście nie ponoszą opłat rezerwacyjnych.
 1. AIRBNB.COM – jest jedną z największych internetowych witryn wynajmu wakacyjnego. Przy wartości ponad 30 miliardów dolarów Airbnb może pochwalić się ponad 100 milionami użytkowników i ponad 640 000 hostów. Dużą zaletą wynajmu wakacyjnego na Airbnb jest elastyczność. Oprócz całego mieszkania, można także wynająć wspólne przestrzenie, takie jak sypialnie lub poddasze, oraz alternatywne konstrukcje, takie jak łodzie, chaty i namioty kempingowe. Rejestracja profilu umożliwia publikowanie bezpłatnych ogłoszeń wynajmu całych nieruchomości, prywatnych lub dzielonych pokoi.
 1. VRBO-HOMEAWAY – wcześniej znana jako HomeAway, w 2015 roku stała się częścią grupy Expedia. Platforma skupia się na wynajmie całych domów dla tych, którzy chcą mieć własną przestrzeń, np. rodzin, które chcą łatwo i bezpiecznie znaleźć i zarezerwować miejsce na spędzenie wakacji. Wśród głównych zalet Vrbo – HomeAway jest z pewnością duża międzynarodowa widoczność i specjalizacja w sektorze wynajmu wakacyjnego. HomeAway w języku angielskim oznacza „dom z dala od domu”, co jest wyraźnym odniesieniem do konkretnego rodzaju zakwaterowania. Jeśli okres najmu nie przekracza 6 tygodni w roku, to host płaci tylko prowizję za każdą otrzymaną rezerwację (od 8% ceny). Portal proponuje również karnety roczne i koszt takiej subskrypcji wynosi 229 € w przypadku rezerwacji online (plus opłata transakcyjna w wysokości 3%).
 1. WIMDU.COM – oferuje domy do wynajęcia na wakacje od 2011 roku i jest jednym z wiodących portali wynajmu wakacyjnego w Europie. Posiada ponad 350 000 ofert nieruchomości dla łącznie 80 000 właścicieli i jest obecny w 150 krajach i 15 różnych językach. Gospodarze portalu płacą 3% prowizji za każdą rezerwację, a publikacja ogłoszeń jest kompletnie bezpłatna.

Ubezpieczenie wynajmowanego domu we Włoszech

Ubezpieczenie mieszkania pomaga rozwiązać wiele problemów związanych z uszkodzeniem mienia przez najemcę lub uszkodzeń wynikających z jego winy. Wynajmując dom i podpisując umowę, najemca jest zobowiązany do utrzymania jej w należytym stanie, zwracając ją po wygaśnięciu umowy w takim samym stanie, w jakim ją nabył. Jednak zdarzają się wyjątki, dlatego też we Włoszech istnieje ubezpieczenie “RC Inquilino”. Jest to polisa odpowiedzialności cywilnej najemcy, która obejmuje wszelkie szkody wyrządzone w sposób niezawiniony przez najemcę zarówno rzeczom, jak i osobom trzecim. Ubezpieczenie to zapewnia duży spokój ducha, ponieważ rekompensuje wszelkie szkody wyrządzone nieumyślnie w dobrach materialnych i konstrukcji domu, a tym samym obejmuje również wszelkie pożary i wybuchy. Ubezpieczenie to nie obejmuje oczywiście szkód wyrządzonych z przyczyn niezależnych od najemcy takich jaki rabunek lub pożar budynku (tutaj patrz ubezpieczenie mieszkania we Włoszech)

You may also like