Koszty utrzymania włoskiego domu lub mieszkania nie różnią się średnio od cen w Polsce. Co więcej, można nawet powiedzieć, że w zdecydowanej większości wypadków są nawet niższe niż w Polsce jeśli mówimy o cenie za energię, wodę, gaz czy wywóz śmieci. We Włoszech jest duża ilość prywatnych firm, które dostarczają energię elektryczną czy też internet stąd ceny są bardzo konkurencyjne. W wypadku mieszkań koszty administracyjne zarządcy budynku również zazwyczaj nie przewyższają tych polskich. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu we Włoszech warto zwrócić również uwagę na atrakcyjne koszty operacyjne jak notariusz czy prowizje agencji.
Jakie są opłaty we Włoszech w 2022 roku?
Opłaty za wodę, elektryczność i ewentualny gaz jeśli jest, to bardzo indywidualna sprawa zależna przede wszystkim od zużycia. Co do zasady można powiedzieć, że ceny są niższe lub równe cenom w Polsce. Prawdą jest, że również we Włoszech od początku 2022 r. cena za elektryczność czy gaz znacznie wzrosły, nawet o 50%, w zależności od dostawcy. Niemniej trudno jest podać średnie przybliżone koszty roczne bowiem po prostu zależą one od tego jak często będą Państwo korzystać z waszego domu – czy to będzie prima czy seconda casa etc. Zawsze można też zmienić dostawcę usług jeśli nie pasuje nam taryfa danego dostawcy.
Ile kosztują media we Włoszech?
Średni koszt rachunku za wodę w 2022 roku dla rodziny wynosi około 450 euro rocznie w wypadku zamieszkiwania przez cały rok. Aby być bardziej precyzyjnym, warto wiedzieć, że średnia cena rachunku za wodę w 2022 r. zależy od kosztu metra sześciennego wody, zużycia i rodzaju użytkownika.
Z kolei koszt podatku od wywozu śmieci we Włoszech zależy m.in. od regionu, gminy, wielkości nieruchomości i ilości osób, które zamieszkują w danej nieruchomości i w 2022 r. wynosi średnio ok. 300 euro/rok.
Zdarza się, że w wypadku gdy jesteśmy właścicielami mieszkania w kondominium, koszty te są nieco wyższe. Dopłacić musimy bowiem opłaty związane z administracją budynku, obsługą windy, a czasem i portiera. W wypadku gdy mamy ogrzewanie centralne, jego koszt też jest wyższy niż w wypadku ogrzewania indywidualnego.
Jak często robić opłaty?
Włosi nie należą do tych osób, które muszą mieć wszystko zapłacone na czas, więc normą są opłaty kwartalne, a nawet i roczne. Na południu Włoch raczej żadna firma nie odetnie Ci prądu czy gmina nie odetnie ci wody dlatego że przez pół roku za nią nie płaciłeś. Spokojnie, masz dom we Włoszech.
Podatek od nieruchomości we Włoszech (tzw. IMU)
Różnica pomiędzy posiadaniem domu we Włoszech, a w Polsce to wysokość podatku od nieruchomości (tzw. IMU czyli l’imposta municipale unica), płaconego corocznie w wypadku gdy kupiłeś dom we Włoszech jako seconda casa czyli ten twój dom wakacyjny lub przeznaczony np. na wynajem.
IMU czyli l’imposta municipale unica, czyli włoski podatek od nieruchomości to bezpośredni podatek gminny we włoskim systemie podatkowym nakładany na składnik majątku, jakim jest nieruchomość. Jest to podatek analogiczny do podatku od nieruchomości płaconego w Polsce. Wysokość podatku od nieruchomości we Włoszech jest wyższa niż w Polsce i w przypadku konkretnego domu zależy m.in. od wartości katastralnej twojej włoskiej nieruchomości oraz od tego w jakiej gminie jest położona Twoja nieruchomość, czy jest nowa czy też kiedy były prowadzone remonty. Co do zasady podatek od nieruchomości wynosi 1% wartości katastralnej i jest płacony jedynie od seconda casa, w dwóch ratach – jedna do końca czerwca, a druga do końca grudnia danego roku. Niemniej w konkretnym przypadku sprawdzamy to dokładnie dla ciebie jeszcze zanim zakupisz dom we Włoszech. Wszystko po to byś miał świadomość jakie opłaty czekają cię w związku z utrzymaniem domu we Włoszech. Warto wiedzieć, że wysokość IMU każdy podatnik musi obliczać sam. Możemy Państwu również w tym pomóc.
Ile kosztuje internet we Włoszech?
Wydatki związane z internetem, który chcemy mieć w swoim domu, to zwykle koszt rzędu ok. 20/25 euro na miesiąc (oferty włoskich dostawców internetu zaczynają się od 15 euro a kończą na blisko 30 euro/miesiąc, w zależności od taryfy), w zależności od firmy, z której usług korzystamy i czy w miejscu położenia naszej nieruchomości jest światłowód czy też nie. Minusem jest to, że zwykle podłączenie do sieci zajmuje we Włoszech sporo czasu. Można czekać nawet do kilku tygodni na podłączenie internetu. Warto ustalić z lokalnymi mieszkańcami lub byłym właścicielem nieruchomości czy też agencją nieruchomości który dostawca zapewnia najlepszy sygnał w danym miejscu, bo nie zawsze działają wszystkie.
Jak opłacać rachunki?
Wszelkie rachunki oraz podatki, w tym podatek od nieruchomości, należy opłacać za pomocą włoskiego rachunku bankowego bowiem tylko we włoskim banku są specjalne formularze do tego typu opłat. Druga opcja to opłacenie rachunków we włoskiej placówce pocztowej. Warto więc niezwłocznie po zakupie nieruchomości założyć rachunek bankowy we włoskim banku.
Koszty życia i koszty utrzymania we Włoszech
Koszty życia we Włoszech – z wyjątkiem usług, które są w Italii droższe, są podobne do tych co w Polsce. Ceny w supermarketach, w tym żywność, i innych sklepach są podobne. W barach śniadania, w tym ceny kawy espresso są niższe niż w Polsce, a jakość jest oczywiście lepsza. Włoska pizza potrafi być tańsza, a z pewnością lepsza niż w Polsce. Ceny w restauracjach są konkurencyjne – im bardziej na południe tym co do zasady taniej.